Centrum Edukacji Ekologicznej
Stowarzyszenie Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej
ul. G.Morcinka ( w ZS nr 3)
41-303 Dąbrowa Górnicza
tel: 512 950 909
e-mail: ziemiaimy@wp.pl


ekologia.pl - Polski Portal Ekologiczny

Aktualności
Darmowy Program PIT
Ziemia i My na
Google sites

               Jeżeli Nas lubisz to kliknij w przycisk "lubię to" znajdujący się w stopce strony  

      nasza strona na Facebook'u     


nasza strona na Twitter


Jeśli będziesz wybierać się na zakupy w internecie zajrzyj na fanimani.pl i poszukaj sklepu internetowego, w którym kupisz to co potrzebujesz, a dodatkowo - wesprzesz naszą organizację  drobną darowizną. Siła  serwisu FaniMani  drzemie w drobnych darowiznach robionych przez wielu użytkowników - im więcej osób zrobi zakupy tym większe środki otrzymają organizacje na realizację swoich, społecznie potrzebnych, działań.

Wesprzyj  stowarzyszenie Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej  podczas zakupów przez portal FaniMani.Co nowego? Coś nowego!


31.03.2015.

Zapraszamy do wiosennego konkursu poetyckiego pt. Moje najpiękniejsze miejsce w przyrodzie.Termin nadsyłania prac (wyłącznie w formie elektronicznej). to 8 maja br. Zachęcamy do zapoznania się z   regulaminem

Nagrody dofinansowane są przez    

23.03.2015.


Ciekawe zaproszenie

Firma  Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.  organizuje konkurs pt. "Festiwal Baterii " współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

          W ramach konkursu dzieci (grupowo) napiszą słowa piosenki na temat postępowania ze zużytymi bateriami. Jury i internauci wybiorą najlepszy utwór, do niego nasz kompozytor skomponuje linię melodyczną.  Wygrany zespół wyjedzie w czerwcu na warsztaty, by tam razem z gwiazdą – Pauliną Przybysz (ex Sistars) nagrać piosenkę i teledysk, który będzie emitowany między innymi w telewizji muzycznej 4FunTV!

Konkurs jest bezpłatny, skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy V-VI) oraz gimnazjów z całej Polski.

Zespół projektowy musi liczyć od 10 do 20 osób i mieć dorosłego opiekuna.

Zespoły oraz przygotowane przez uczniów konkursowe teksty piosenek można zgłaszać od 1 marca do 30 kwietnia 2015 roku na www.festiwalbaterii.pl  tam też znaleźć można pomoce naukowe do pracy nad piosenką i filmy instruktażowe.

„Festiwal Baterii” jest okazją do wypróbowania swoich wokalnych umiejętności, jak również niesie ze sobą wyraźne, ekologiczne przesłanie skierowane do wszystkich użytkowników baterii. Bezprzewodowe źródła energii są niezwykle popularne, lecz mogą zawierać toksyczne substancje. Wyrzucane w niewłaściwy sposób (np. do kosza na śmieci) stwarzają poważne zagrożenie

dla środowiska naturalnego, od którego zależy również życie i zdrowie człowieka.

Strona internetowa, na której znajduje się regulamin i wszelkie informacje dotyczące konkursu, jak i formularz zgłoszeniowy dla szkół : www.festiwalbaterii.pl

 

Broszura informacyjna: http://www.festiwalbaterii.pl/download/ulotka.pdf

Filmy informacyjno  - edukacyjne:

•             https://www.youtube.com/watch?v=a2HLQchR7jg

•             https://www.youtube.com/watch?v=fWoiLM19wxc


20.03.2015.

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez ONZ, obchodzone co roku 22 marca.
Do międzynarodowej inicjatywy postanowił przyłączyć się Program Edukacji Morskiej w Gdańsku, realizując pod patronatem Ośrodka Informacji ONZ ogólnopolski konkurs dla młodzieży. Szczegóły na poniższych stronach.


www.proggramedukacjimorskiej.pl
facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej
info@programedukacjimorskiej.pl02.03.2015.

Rozpoczynamy realizację programu edukacyjnego nt. niskiej emisji pt. "Smog nasz miejski smok".  W ramach programu prowadzone będą zajęcia dla szkół oraz uruchomiony zostanie dyżur ekologiczny w Miejskim Centrum Informacji w CH Pogoria.
Od 2 marca br. w każdy wtorek o godz. 17.00 dyżur będzie   pełniła pani Halina Ewa Gayczak.
Zapraszamy.
Szkoły zainteresowane warsztatami proszone są o przesyłanie zgłoszeń e-mailowych na adres ziemiaimy@wp.pl


Program realizowany jest na terenie Dąbrowy Górniczej i dofinansowany przez Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza.16.02.2015.

Program edukacyjny "Ekologia po sąsiedzku."

Stowarzyszenie Ziemia i My – Centrum Edukacji Ekologicznej w Dąbrowie Górniczej w partnerstwie z firmą ArcelorMittal Poland realizuje program edukacji ekologicznej pt. Ekologia po sąsiedzku. Opiera się on na założeniu „znam i szanuję swojego sąsiada”. Naszymi sąsiadami na Śląsku i w Zagłębiu są drugi człowiek, przemysł i las. Las rozumiany jako symbol środowiska przyrodniczego. Te elementy przenikają się nawzajem i tworzą nasze otoczenie, nasze miasto. Są jednakowo ważne i jednakowo potrzebne.

Projekt, który rozpoczynamy, dotyczy czterech miast: Dąbrowy Górniczej, Chorzowa, Sosnowca i Świętochłowic. Są to miasta, w których rozwinął się przemysł hutniczy. Chcemy sprawdzić co pozostało z dziedzictwa przyrodniczego w tych miastach, co szczególnego widzą w nich ludzie, co robią, co mogą i chcą zrobić dla miasta, jego mieszkańców i przyrody.

Program będzie się składał z wielu elementów: warsztatów terenowych, seminariów, happeningów, gry miejskiej i konkursu. I właśnie do udziału w konkursie już teraz zapraszamy dzieci i młodzież.

regulamin

Działania i ich efekty na bieżąco będziemy prezentowali na stronie internetowej Stowarzyszenia: www.ziemiaimy.org.pl

oraz www.facebook.com/ziemiaimy.centrumedukacjiekologicznej11.02.2015.

Szanowni Państwo, 

jeśli jesteście zainteresowani tematyką bezdomności zwierząt oraz jej zapobiegania na terenie Dąbrowy Górniczej zachęcamy do zapoznania się Programem poświęconym tej tematyce. Na uwagi czekamy do 3 marca br. 
Konsultacje zainicjowane zostały przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Wydział Ekologii i Rolnictwa i skierowane są do wszystkich mieszkańców oraz obejmują swoim obszarem całe miasto. Zachęcamy do zapoznania się z projektem Programu.

Termin rozpoczęcia konsultacji: 11.02.2015 r. 
Termin zakończenia konsultacji: 03.03.2015 r. 

Uwagi do dokumentu należy przekazać do Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w:
  • formie pisemnej w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej lub listownie na adres: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej - Biuro Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej, ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza
  • formie elektronicznej na adres: ngo.dabrowagornicza@gmail.com
Po zakończeniu konsultacji sporządzony zostanie raport, który opublikowany zostanie w ciągu 30 dni od dnia zakończenia konsultacji. 

 
Wszelkich dodatkowych informacji odnośnie dokumentu udzielają:
  • Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (osoba odpowiedzialna – Tomasz Trzewiczek, e-mail: wgk@dabrowa-gornicza.pl, tel. 32 295 68 63),
  • Wydział Ekologii i Rolnictwa (osoba odpowiedzialna – Halina Bąbik, e-mail: hbabik@dabrowa-gornicza.pl, tel. 32 295 67 70).

06.02.2015.

Klub Myśli Ekologicznej i kinoteatr Rialto serdecznie zapraszają na XXX spotkanie KME

3 lata działalności Klubu Myśli Ekologicznej!

 

24 luty (wtorek) 2015, godz. 17.30

Kinoteatr Rialto

Katowice, ul. Św. Jana 24

 

Gościem KME będzie prof. dr hab. Jan Hartman – filozof i bioetyk, kierownik Zakładu Filozofii i Bioetyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, wydawca i publicysta.


Temat :Zwierzę też człowiek


Temat wykładu może zaskakiwać. Czyżby chodziło o „humanizację zwierząt” bądź „animalizację człowieka”? Owszem, zacieranie zbyt ostro zarysowanej za Zachodzie (ze szkodą dla obu stron!) granicy między człowiekiem a pozostałymi zwierzętami jest częścią strategii kulturowej terapii, którą aplikujemy sobie od kilku dekad, na przykład w formie tzw. animal studies, zmierzającej do powtórnego zaprzyjaźnienia się człowieka z przyrodą i zmniejszenia dramatycznego i wciąż rosnącego dystansu alienacji, sprawiającej, że czujemy się samotni i zbędni w kosmosie. Drugi aspekt tej strategii polega na poszerzaniu granic odpowiedzialności moralnej człowieka poza świat ludzki, a więc na odkrywaniu obowiązków moralnych, jakie nakładają na nas istoty niezdolne do samodzielnego ponoszenia odpowiedzialności, ale mające mimo to swoją moralną podmiotowość.

03.02.2015.

Od poniedziałku czyli od 9 lutego br. zapraszamy na wystawę prac nagrodzonych  i nienagrodzonych z naszych ostatnich konkursów  plastycznych  pt. "Jak ocalić świat?".
Wystawa zostanie zorganizowana w Dąbrowie Górniczej w filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w dzielnicy Gołonóg ul.J.Piłsudskiego 52. Zapraszamy. Wystawę będzie można oglądać w godzinach pracy filii biblioteki. Zdjęcia z wystawy zamieścimy na Facebooku.

27.01.2015.

Od 16 lutego br. rozpoczniemy realizację programu edukacyjnego pt. "Smog - nasz miejski smok" . Jest to program dotyczący niskiej emisji i ochrony powietrza skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Dąbrowy Górniczej.
W ramach programu ponownie uruchomimy "dyżur ekologiczny " w Miejskim Punkcie Informacji w CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej, zorganizujemy seminarium dla dorosłych mieszkańców miasta, warsztaty terenowe i stacjonarne  dla dzieci i młodzieży oraz happening z okazji Dnia Ochrony Środowiska w czerwcu.
Szczegóły podamy po feriach zimowych. 
Program jest dofinansowany  ze środków Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.


24.01.2014.

Zapraszamy na EkoWalentynki

 

Ponad 100 miejscowości w Polsce weźmie udział w tegorocznych EkoWalentynkach.

W Dzień Zakochanych - 14 lutego będziemy rozdawać lizaki w kształcie serca za przynoszone zużyte baterie.

Tak jak w poprzednich edycjach akcji jej partnerami są Remondis Electrorecycling i Europejska Platforma Recyklingu. Pomysłodawcą akcji jest ekolog Dominik Dobrowolski, a jej lokalnym koordynatorem w Dąbrowie Górniczej jest nasze stowarzyszenie Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej.

Zapraszamy do kontaktu i do udziału w akcji.

Baterie będą zbierane 14 lutego br. (sobota) w CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej (Miejskie Centrum Informacji - wejście od strony parkingu) w godzinach 15.00 - `17.00

Kto chce oddać baterie w innym terminie proszony jest o kontakt z koordynatorką akcji Haliną Ewą Gayczak pod nr tel. 505 325 507

W 2014 roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 11 tys ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich (ołów, rtęć) mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywni w 2014 roku 35% baterii z rynku (ok. 3. 800 ton)! W roku 2015 wzrasta poziom obowiązkowej selektywnej zbiórki zużytych baterii do 40% . Szacujemy, że trzeba będzie zebrać 4.500 ton baterii. Każda zużyta bateria powinna trafić do specjalnego pojemnika na baterie, a nie do zwykłego kosza na odpady! Szczegóły akcji EkoWalentynki, wykaz lokalnych koordynatorów na stronie: www.cycling-recycling.eu .

                                                 

 


                            

                          
23.01.2015

                               Ciekawe zaproszenia, ważne sprawy

1. Temat żywności z GMO ciągle aktualny  -

inicjatywa Instytutu 
Ochrony Zdrowia Naturalnego  poczytaj, podpisz petycję

http://petycje.iozn.pl/gmo/index.php?action=info&kod=IO06K3ZW99


http://petycje.iozn.pl/gmo/index.php?kod=IO06K3ZW99


2. Fundacja na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju  z Warszawy ogłasza ogólnopolski konkurs pt. Dlaczego baterie są jak bakterie?"

Regulamin oraz dodatkowe informacje na temat Konkursu są dostępne na stronie       www.klimatdladzieci.pl   oraz w siedzibie Organizatora.

Regulamin zamieściliśmy  także  tutaj    regulamin

14.01.2015.

Zapraszamy do udziału w projekcie realizowanym przez grupę młodzieży z Dąbrowy Górniczej. Nasze stowarzyszenie jest partnerem w tym projekcie i wspomaga jego realizatorów.


22.12.2014
.Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza nauczycieli/ki do udziału w bezpłatnym kursie internetowym połączonym z dwoma jednodniowymi warsztatami stacjonarnymi pt. „Edukacja globalna na zajęciach przedmiotowych w gimnazjum”. Kurs rozpoczyna się 1 lutego 2015 roku i trwa jeden semestr.


Przeznaczony jest dla nauczycielek i nauczycieli biologii, historii i plastyki, pracujących w gimnazjum i zainteresowanych podnoszeniem własnych kompetencji w prowadzeniu zajęć z edukacji globalnej. Uczestnicy i uczestniczki kursu otrzymają zaświadczenia o udziale w 2 warsztatach stacjonarnych oraz certyfikat potwierdzający kompetencje niezbędne do realizacji wysokiej jakości edukacji globalnej na zajęciach przedmiotowych.

Rekrutacja trwa do końca grudnia br. lub do wyczerpania miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń!

 Formularz rejestracji:

 Poniżej znajduje się link do formularza. Link poprowadzi Państwa do strony Społeczności CEO, na której należy się zarejestrować. Formularz zgłoszenia znajduje się w programie Edukacja globalna.

Link do formularza rekrutacyjnego dla przedmiotów: historia, biologia, plastykaTUTAJ

Więcej przydatnych informacji o programie i Kursie znajdą Państwo: TUTAJ

Zapraszamy także do zamawiania publikacji "Edukacja globalna na zajęciach przedmiotowych w gimnazjum" oraz "Edukacja globalna na zajęciach wiedzy o społeczeństwie/języka polskiego/języka angielskiego/historii/biologii/plastyki". Formularz zamówienia znajduje się: TUTAJ


10.12.2014.

W związku z przypadającą w tym roku 15 rocznicą istnienia naszego stowarzyszenie, w ostatnim czasie przyznaliśmy tytuł Przyjaciela Ziemi i Nas  czterem instytucjom, które od wielu lat współpracują z nami i bezinteresownie wspierają naszą działalność.
Są to następujące instytucje:

- Gimnazjum nr 16 w Sosnowcu,
- Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej,
- Szkoła Podstawowa nr 20 w Dąbrowie Górniczej,
- Zespół Szkół nr 3 w Dąbrowie Górniczej

01.12.2014.


Serdecznie zapraszamy na XXIX spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej

 

10 grudnia (środa) 2014, godz. 17.30

Kinoteatr Rialto

Katowice, ul. Św. Jana 24

 

Gościem KME będzie prof. dr hab. Szymon Malinowski fizyk atmosfery, ekspert od klimatu, kierownik Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Temat: „Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?”


15.11.2014.

Akademia Zdrowego Dzieciaka

to tytuł programu realizowanego przez Stowarzyszenie Dar Serca z Dąbrowy Górniczej w partnerstwie z naszym stowarzyszeniem. Program jest  prowadzony w  świetlicy środowiskowej "Kraina przyjaźni" znajdującej się w SP nr 20 w Dąbrowie Górniczej .
Od października br. do lutego 2015 r. co tydzień jesteśmy w świetlicy z zajęciami dotyczącymi racjonalnego i ekologicznego odżywiania się. Zajęcia obejmują oczywiście także degustacje.
Program zakończy się w czerwcu 2015 r. a dofinansowany jest przez Fundację Tesco Dzieciom. Partnerem medialnym programu jest Fundacja Zielonej Li
gi.07.11.2014.

          Rozdanie nagród i podsumowanie konkursów z cyklu "Jak ocalić świat" odbędzie się dnia 21 listopada br. o godz.10.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej ul.Kościuszki 25.
Lista nagrodzonych szkół znajduje się w zakładce działania/wyniki konkursów. Informacje do poszczególnych szkół z nazwiskami osób nagrodzonych zostaną przesłane  pocztą elektroniczną do10 listopada br.
Pełną listę osób nagrodzonych opublikujemy na naszej stronie internetowej po rozdaniu nagród.

 
23.10.2014.

W dniu 24. października br. czyli jutro wyjeżdżamy z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na wycieczkę tropem odnawialnych źródeł energii. W programie zwiedzanie biogazowni w Katowicach- Szopienicach oraz biurowca pasywnego, "sztucznego nieba"  i in. w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach.
Wycieczka jest zorganizowana w ramach programu nt. rozwoju zrównoważonego dofinansowanego przez Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza. 

 ====================================================

Przez cały bieżący tydzień spływały do nas jeszcze prace konkursowe (wysłane w terminie ).  W przyszłym tygodniu przystąpimy do oceny prac, które wpłynęły do nas. Prawdopodobnie potrwa to jakiś czas, gdyż prac jest naprawdę dużo. Wszystkim autorom prac i opiekunom składamy serdeczne podziękowania.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród planujemy pod koniec listopada.
Jak co roku najpierw opublikujemy listę placówek, których uczniowie otrzymali nagrody, a następnie zainteresowanych zawiadomimy pocztą elektroniczną o otrzymaniu nagrody.

09.10.2014.

Weekendowa edukacja

W najbliższy, prawdopodobnie słoneczny, weekend  spotkamy się z zainteresowanymi ekologią w dwóch miejscach:
- w piątek (10.10.14)  o godz. 15.00 na Pikniku  Integracyjnym w Przedszkolu        nr 11 (Dąbrowa Górnicza ul.Krasińskiego 35) - organizatorem jest Fundacja Godne Zycie
- w sobotę ( 11.10.14)  w godzinach 11.00-16.00  w CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej ,gdzie zapraszamy na gry i zabawy ekologiczne

Na obydwie imprezy wstęp wolny. Zapraszamy.

09.10.2014.
                                                 Ciekawe zaproszenia

1.

Serdecznie zapraszamy na XXVII spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej

 

22 października (środa) 2014, godz. 17.30

Kinoteatr Rialto

Katowice, ul. Św. Jana 24

 

Gościem KME będzie Jakub Sobiecki – dietetyk Kliniki Pediatrii i Żywienia Centrum Zdrowia Dziecka, członek Rady Naukowej Fundacji Wiemy Co Jemy

Temat: Dieta optymalna dla środowiska, dieta optymalna dla zdrowia”

www.klubmysliekologicznej.pl

http://www.facebook.com/pages/Klub-Myśli-Ekologicznej/217091571705537


2. Zespół Szkół Handlowych w Katowicach zaprasza gimnazjalistów  i uczniów szkół ponadgimnazjalnych:

          Informujemy z radością, że możemy zaprosić  uczniów szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych na tegoroczną IV edycję Gry Miejskiej FAIR TRAIN organizowaną w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. W grze „FAIR TRAIN” mogą wziąć udział drużyny składające się z dwóch uczniów oraz jednego opiekuna, jako reprezentacje swoich placówek oświatowych lub innych organizacji prowadzących działalność edukacyjną lub opiekuńczą.  Placówka może wystawić dowolną liczbę drużyn.

Zgłoszenia: na adres e-mail gramiejskazsh@gmail.com do 7 listopada 2014. W odpowiedzi na zgłoszenia prześlemy potwierdzenie zakwalifikowania drużyny oraz pakiet szczegółowych informacji.

O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń - liczba uczestników ograniczona.

Głowna nagroda dla najlepszych uczestników GRY to wycieczka do Brukseli.

                         W tym roku dla nauczycieli - uczestników Gry Miejskiej FAIR TRAIN mamy dodatkowe  wsparcie w postaci bezpłatnych warsztatów „Od edukacji globalnej do odpowiedzialności za Świat” w ramach programu „Edukacja globalna 2014”, które lepiej wprowadzą Was w tematykę i mamy nadzieję, pomogą Waszym drużynom zdobyć główne nagrody. A zatem zapraszamy do udziału w warsztatach wprowadzających nauczycieli z każdej zgłoszonej do Gry szkoły (możliwość udziału wielu nauczycieli z placówki). Nie zwlekaj, zapisz się już dziś – liczba miejsc ograniczona!

Zapisy na warsztaty on-line:    http://zgloszenia.womkat.edu.pl/?ee=44

Termin warsztatów:  15.10. (środa) 2014 r. od godz. 14:30 do 19.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach. Bliższych  informacji nt. warsztatu udziela pani Anna Czarlińska-Wężyk (RODN „WOM” Katowice)


22.09.2014.

W dniu jutrzejszym tj. 23 września br. weźmiemy udział w III Pikniku Wiedzy zorganizowanym przez Park Naukowo-Technologiczny w Sosnowcu. W godzinach 11.00-16.00 będzie można pobawić się z nami, porozmawiać o naszych działaniach, zapoznać się z aktualnymi  regulaminami konkursów , otrzymać nasze najnowsze wydawnictwa. Dodatkową atrakcją będzie pokaz kosmetyków ekologicznych firmy TianDe.
Impreza odbędzie się w Sosnowca przy ul.Wojska Polskiego 2. Zapraszamy.

 
16.09.2014.

Ciekawe inicjatywy!

Klub Myśli Ekologicznej

serdecznie zaprasza na XXVI spotkanie

 

25 września (czwartek !!!) 2014, godz. 17.30

Kinoteatr Rialto

Katowice, ul. Św. Jana 24

 

Gościem KME będzie dr Leszek Trząski  biolog, kierownik Pracowni Studiów Środowiskowych i Programowania Ochrony Wód w Głównym Instytucie Górnictwa

Temat:  Zielone miasta przyszłości”


www.klubmysliekologicznej.pl

http://www.facebook.com/pages/Klub-Myśli-Ekologicznej/217091571705537


===========================================

GEOSERWISY.PL


Serdecznie zapraszamy organizacje pozarządowe, związane swoją działalnością z szeroko pojętą ochroną środowiska i przyrody oraz współpracujące w tym zakresie z jednostkami administracji publicznej np. samorządami, służbami ochrony przyrody, do udziału w bezpłatnym szkoleniu e-learning Geoserwisy, czyli jak dane satelitarne wspierają pracę jednostek administracji publicznej

W trakcie kursu uczestnicy dowiedzą się:
 co to jest teledetekcja satelitarna i jak pracują satelity,
 jakie korzyści płyną ze zdalnego pozyskiwania informacji o środowisku,
 czym zajmuje się europejski program monitorowania Ziemi, zwany Programem Copernicus (dawniej GMES),
jakie produkty informacyjne (mapy tematyczne, bazy danych) są dostarczane użytkownikom Programu,
w jaki sposób ww. produkty mogą być wykorzystywane przez administrację publiczną w zadaniach związanych z ochroną środowiska.


Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem kursu, który znaleźć można na stronie: http://www.geoserwisy.pl/szkolenia

Rejestracja na szkolenie e-learning odbywa się w trybie ciągłym na platformie edukacyjnej dostępnej pod adresem: 
http://mapserv.gridw.pl/kurs/

30.08.2014.

W dniu 6 września br. będziemy obecni  na Festiwalu Ludzi Aktywnych w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej. W godzinach 12.00 - 18.00 będzie można pobawić się z nami ekologicznie. W programie m.in. ekologiczne koło fortuny.
Znajdziecie nas  w strefie dla dzieci, naprzeciw placu zabaw. Zapraszamy.


18.08.2014.

Od września br. rozpoczynamy realizację programu  pt. Środowisko naturalne naszego regionu i jego ochrona". W ramach programu przeprowadzimy:
  • warsztaty dla przedszkoli i klas I-III  szkół podstawowych
  • warsztaty dla klas IV-VI szkół podstawowych
  • warsztaty dla młodzieży starszej
 Warsztaty będą kilkugodzinne , dostosowane do wieku uczniów, prowadzone  na terenie szkół i w ich najbliższym otoczeniu.Nasi trenerzy przyjadą do Was na zaproszenie danej szkoły/ placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Program trwa od września 2014 do czerwca 2015 r. Warsztaty dla młodzieży starszej prowadzone będą w drugim półroczu roku szkolnego 2014/2015.
Zainteresowane szkoły proszone są o zgłoszenia pocztą elektroniczną na adres ziemiaimy@wp.pl.

Prowadzenie warsztatów jest bezpłatne, szkoły udostępniają pomieszczenie do prowadzenia warsztatów .

Zajęcia przeznaczone są dla szkół z terenu województwa śląskiego, szeroko pojęty okręg katowicki. Jeżeli szkoła położona jest w odległości większej niż 25 km od Dąbrowy Górniczej , możemy poprowadzić w niej warsztaty pod warunkiem zwrotu kosztów dojazdu trenera.15.06.2014.


Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza   serdecznie zaprasza  na konsultacje w sprawie zagospodarowania Parku Zielona, które odbędzie 20 sierpnia o godz. 17:00
w Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria w Parku Zielona (grillowisko) przy ul. Letniej 9.


W trakcie spotkania przewidujemy, krótkie podsumowanie dotychczasowych działań i przedstawienie Waszych sugestii zmian, a następnie wizję terenową po Parku Zielona, abyście mogli szczegółowo wskazać miejsca i obiekty, które wymagają większego zainteresowania, odnowy i rewitalizacji.


* dla najmłodszych konkurs plastyczny z nagrodami

* zapraszamy na rolkach, rowerach!


Zadecydujmy razem! Przyłącz i włącz się do zmiany!Projekt pn.: „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy” w ramach wdrażanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Programu Regionalnego „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i środków krajowych na lata 2009-201406.08.2014
                       Ciekawy program -warto skorzystać

Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza Państwa do udziału w bezpłatnym, semestralnym kursie internetowym połączonym z dwoma jednodniowymi warsztatami stacjonarnymi pt. „Edukacja globalna na zajęciach przedmiotowych w gimnazjum”.

Kurs internetowy ze spotkaniami stacjonarnymi przeznaczony jest dla nauczycielek i nauczycieli WOS-u, języka angielskiego i języka polskiego (w pierwszym semestrze) oraz biologii, historii i plastyki (w drugim semestrze), pracujących w gimnazjum i zainteresowanych podnoszeniem własnych kompetencji w prowadzeniu zajęć z edukacji globalnej. Uczestnicy i uczestniczki kursu otrzymają zaświadczenia o udziale w 2 warsztatach stacjonarnych oraz certyfikat potwierdzający kompetencje niezbędne do realizacji wysokiej jakości edukacji globalnej na zajęciach przedmiotowych.

Rekrutacja trwa od 1 sierpnia do 5 września br. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Więcej przydatnych informacji o programie i Kursach znajdą Państwo: TUTAJ

Poniżej znajdują się linki do formularzy. Linki poprowadzą Państwa do strony Społeczności CEO, na której należy się zarejestrować. Formularze zgłoszenia znajdują się w programie Edukacja globalna.

Link do formularza rekrutacyjnego dla przedmiotów: WOS, język angielski, język polski: TUTAJ

Link do formularza rekrutacyjnego dla przedmiotów: historia, biologia, plastyka: TUTAJ


05.08.2014

Nasze stowarzyszenie organizuje  wakacyjny  plener malarski. Odbędzie się on  21 sierpnia br. w Pałacu  Mieroszewskich w Będzinie.Zapewniamy materiały malarskie i opiekę merytoryczną  plastyka. Udział w plenerze jest bezpłatny. Dojazd i powrót uczestników z Będzina we własnym zakresie. Zaczynamy o godz. 11.00 , planowana godzina zakończenia to 14.00. W programie, oprócz malowania, zwiedzanie Pałacu z przewodnikiem. Osoby zainteresowane mogą się zgłaszać od poniedziałku 11.08.14. telefonicznie lub mailowo do naszego stowarzyszenia.

24.07.2014.

Osoby zainteresowane obszarem Natura 2000  Lipienniki w Dąbrowie Górniczej mogą pobrać broszurę pod adresem     http://www.misjanatura.fwie.pl/index.php/pl/warsztaty/16-lipienniki/210-opis-obszaru 

25.06.2014.

Ruszają kolejne  konkursy o tematyce ekologicznej
pt. "Jak ochronić świat"!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w:
  1.  konkursie plastycznym,
  2.  konkursie na wykonanie rzeczy użytecznej z odpadów oraz rzeczy niepotrzebnych.


Konkursy adresowane są do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.


Prace można nadsyłać do 12 października 2014 r.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Regulaminy  w zakładce działania/materiały edukacyjne/konkursy

https://sites.google.com/site/ziemiaimy/home/konkursy

Nagrody
dofinansowane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
24.06.2014.

Nasze stowarzyszenie jako partner społeczny  bierze udział w programie "Zagłębiowski Park Linearny" - poczytajcie o tym przedsięwzięciu. Warto !

                                   Zadecydujmy razem o (zielonym) Zagłębiu!

 

Zagłębiowski Park Linearny to wspólna inicjatywa miast położonych w dolinie rzek Przemszy i Brynicy tworzących obszar funkcjonalny mający specyficzne problemy, będące wynikiem przemian społeczno-gospodarczych. Partnerstwo zostało zawiązane formalnie w 2013 umową partnerską, którą podpisali reprezentanci 7 jednostek samorządu terytorialnego: Dąbrowa Górnicza (Lider), Sosnowiec, Będzin, Psary, Sławków, Siewierz oraz Powiat Będziński. Sektor gospodarczy reprezentuje Zagłębiowska Izba Gospodarcza, naukowy Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej oraz organizacje pozarządowe tj. Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Sosnowcu, Stowarzyszenie Ziemia i My Centrum Edukacji Ekologicznej, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Miejski w Dąbrowie Górniczej, Speleoklub Dąbrowa Górnicza, Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Ekologiczno-Sportowych ODFRONTU, Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków „SOMA”, Stowarzyszenie Projekt Dorotka, Towarzystwo Przyjaciół Grodźca. Wsparcie przy realizacji jest udzielone również przez Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości w Dąbrowie Górniczej oraz Związek Miast Polskich.

 

Obszary objęte projektem w poszczególnych gminach:

 

·       Park Zielona w Dąbrowie Górniczej;

·       Park miejski z Egzotarium w Sosnowcu;

·       Park Rozkówka, Małpi Gaj i Brzozowica w Będzinie;

·       Tereny zielone w Siewierzu (przy średniowiecznym zamku oraz nad rzeką Przemszą)

·       tereny rekreacyjno-sportowe nad rzeką Białą Przemszą w Sławkowie;

·       Park w Górze Siewierskiej w gminie Psary.

 

Celem projektu jest wypracowanie w ramach konsultacji społecznych wizji zagospodarowania w/w przestrzeni publicznych. W pierwszym etapie, w czerwcu i na początku lipca, przeprowadzone zostaną badania ankietowe wśród mieszkańców Zagłębia:

- Zapytamy jak żyje się w Zagłębiu, w jaki sposób mieszkańcy korzystają z zielonych terenów i jak spędzają tam wolny czas oraz o to, co należałoby poprawić. Innymi słowy, zapytamy, jakiego chcą Zagłębia. To pozwoli nam zdiagnozować stan obecny i określić kierunki działania – mówi Katarzyna Jurczak.

Po tych badaniach zostanie przeprowadzony cykl konsultacji społecznych z mieszkańcami poszczególnych gmin, gdzie będą mogli oni wypowiedzieć się na temat obszarów i zobaczyć wstępne koncepcje zagospodarowania terenów.

Obecnie w trakcie budowy jest serwis internetowy www.praklinearny.pl poświecony tematyce projektu, gdzie znajdą się wszystkie niezbędne informacje z nim związane oraz harmonogram konsultacji społecznych. Strona stanowić będzie miejsce konsultacji zagospodarowania poszczególnych elementów Parku, a także wyrażania opinii. Na stronie zostaną zamieszczone również ankiety internetowe, które dadzą możliwość do głosowania mieszkańcom m.in. nad: projektami do realizacji, nazwami obiektów, najlepszymi z ich punktu widzenia rozwiązaniami przestrzennymi.

W siedzibach jednostek samorządu terytorialnego, partnerów oraz instytucjach, z którymi współpracują będą dystrybuowane plakaty i ulotki informacyjno- promocyjne. Do dyspozycji zainteresowanych będą również pracownicy urzędów, którzy są zaangażowani w realizację projektu i posiadają wiedzę o poszczególnych etapach jego realizacji.

Konsultacje społeczne zostaną zakończone w sierpniu, następnie na podstawie wypracowanych dokumentów strategicznych i zebranych opinii zostaną stworzone warianty zagospodarowania poszczególnych przestrzeni publicznych.

 

Projekt w liczbach:

 

·       całkowita wartość:                                           2.685.375,00 zł

·       wartość kosztów kwalifikowanych:                     2.685.375,00 zł

·       wartość dofinansowania:                                  2.282.568,75 zł 

Poziom finansowania:

Środki EOG:                                  85,00%

Budżety Gmin:                          15,00%

Informacje o projekcie dostępne są na głównych serwisach internetowych poszczególnych Partnerów.

Projekt pn.: „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy” w ramach wdrażanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Programu Regionalnego „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i środków krajowych na lata 2009-2014

                                                      


Zakończył się konkurs na scenariusz lekcji.


Przepraszamy za przedłużającą się ocenę prac. Ostateczny termin opublikowania wyników to 18 czerwiec br. W poniedziałek rozpoczniemy rozsylanie nagród do nagrodzonych osób.

https://sites.google.com/site/ziemiaimy/aktualnosci/wyniki-konkursow

03.06.2014.

Mamy już wyniki konkursu poetyckiego ! 
Laureatów zapraszamy 10. czerwca br. o godz. 10.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej przy ul.Kościuszki 25.
Nagrody zostaną rozdane w trakcie seminarium, które organizujemy w ramach prowadzonego programu dot. rozwoju zrównoważonego. Wasze pomysły jak ocalić świat będą wspaniałym wstępem do dyskusji. 
W dniu jutrzejszym roześlemy pocztą elektroniczną informacje do laureatów i wyróżnionych.
lista laureatów w zakładce działania/wyniki konkursów

27.05.2014.

Organizatorzy zapraszają na XXV spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej

 

10 czerwca 2014, godz. 17.30

Kinoteatr Rialto

Katowice, ul. Św. Jana 24

 

Gościem KME będzie Joanna Tomaszkiewicz – ekspert oceny oddziaływania na środowisko

Temat:  Inwestorzy kontra przyroda - jak rozwiązywać konflikty środowiskowe”


www.klubmysliekologicznej.pl

http://www.facebook.com/pages/Klub-Myśli-Ekologicznej/217091571705537


23.05.2014.

Nasze stowarzyszenie przystępuje do realizacji programu edukacyjnego
pt. Natura 2000 za progiem - ekologia dla gimnazjalistów".

W ramach programu zapraszamy gimnazjalistów na seminarium 
dotyczące sieci Natura 2000 w naszym regionie.
W dniu 10 czerwca br. o godz.10.00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej przy ul. Kościuszki 25

Program seminarium:

1. Wartości przyrodnicze obszarów naturowych w regionie - dr Teresa Nowak - Uniwersytet Śląski,

2. Geoportal RDOŚ  dot. walorów przyrodniczych województwa śląskiego - pokaz  internetowy  Przemysław  Skrzypiec - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach


Zainteresowane osoby i grupy proszone są , ze względów organizacyjnych, o przesyłanie zgłoszeń pocztą elektroniczną na adres ziemiaimy@gmail.com 
Udział w seminarium  jest bezpłatny.

    Program realizowany jest przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej              i dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza.


 
20.05.2014.

Ekologiczne weekendy

Tak jak w latach ubiegłych poprowadzimy zajęcia ekologiczne podczas imprez plenerowych.
Zapraszamy na wspólną zabawę i naukę w następujących terminach i miejscach :

          24.05.14.- Piknik Rodzinny w Dąbrowie Górniczej - będziemy od godz.12.00 na boisku                                         Zespołu Szkół  nr 2 przy ul Prusa
31.05.14 - warsztaty ekologiczne z okazji zbliżającego się Dnia Ochrony Środowiska,  w ramach Dni Dąbrowy  Górniczej - będziemy od godz.12.00 w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej
Wspólnie z firmą Alba z Dabrowy Górniczej organizujemy zbiórkę elektrośmieci - dla oddających , drobne upominki.

13.06.14. - warsztaty ekologiczne z okazji  Dnia Ochrony Środowiska w Katowicach-Ligocie w Parku Naukowo-technologicznym Euro-Centrum w ramach rodzinnego pikniku Nauki i Kultury. Będziemy tam w godz. 17.00-21.00

Zajęcia przeznaczone są dla osób indywidualnych i oczywiście bezpłatne.

Zapraszamy!

================================
Uwaga! Ciekawa inicjatywa znad Bałtyku !


18.05.2014 r.


W dniu 3 czerwca br. w Dąbrowie Górniczej  organizujemy warsztaty dla nauczycieli dot. zasad rozwoju zrównoważonego.

Ogłoszenie o warsztatach


Warsztaty są częścią programu "Rozwój zrównoważony - rozwojem dla przyszłości"  dofinansowanego przez Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza

===============================================

Organizatorzy  zapraszają na XXIV spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej

 

22 maja 2014, godz. 18.00

Kinoteatr Rialto

Katowice, ul. Św. Jana 24

 

Gościem KME będzie Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski – ornitolog, ekolog, dyrektor Instytutu Zoologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, ekspert Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC)

 

Temat:  Robimy dobry klimat dla przyrody?”


www.klubmysliekologicznej.pl

http://www.facebook.com/pages/Klub-Myśli-Ekologicznej/217091571705537


01.05.2014 r.

Przedłużamy do 15 maja br. termin nadsyłania wierszy na nasz konkurs poetycki pt. Jak ochronić świat". Bardzo niewiele prac wpłynęło do tej pory . Szkoda.
Regulamin w zakładce działania/materiały edukacyjne

Trwa ocena prac -20.05.14.

07.04.2014. r.


Powoli zbliża się Dzień Ziemi, który w tym roku wypada w okresie świątecznym. Mimo tego planujemy zorganizowanie kilku imprez. Będą to :

_ Dzień Ziemi w Ząbkowicach - w dn. 16.04.2014. poprowadzimy warsztaty w Domu Kultury w
  Dąbrowie   Górniczej - Ząbkowicach dla młodzieży z pobliskich szkól ,

- Dzień Ziemi w CH Pogoria w dn. 30.04.2014 - gry i zabawy ekologiczne (zmiana terminu !)

- Dzień Ziemi  w Błędowie
w dn. 25.04.2014 - gra terenowa na zielonych terenach miasta


Zapraszamy do współpracy i udziału.


04.04.2014 r.

Zapraszamy na event ekologiczny w CH Platan w Zabrzu!

11 kwietnia br. w godzinach 10.00 - 19.00 nasze stowarzyszenie poprowadzi warsztaty ekologiczne dla dzieci. Oprócz tego w centrum czeka wiele atrakcji m.in. konkursy z nagrodami. prowadzona będzie też zbiórka elektrośmieci. Zapraszamy każdego, kto będzie w pobliżu - osoby indywidualne będą mogły wziąć udział w warsztatach od 17.00.


19.03.2014 r.

Mamy jeszcze możliwości przyjechania do szkól  gimnazjalnych z warsztatami dotyczącymi rozwoju zrównoważonego. Zajęcia są bezpłatne i dotyczą szkól regionu katowickiego (w szerokim pojęciu).

Warsztaty dofinansowane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


===============================================================
========

Rusza nowa edycja konkursów dla dzieci i młodzieży.
W tym roku tytułem wiodącym  jest pytanie

 "Jak ochronić świat".

regulamin w zakładce działania


W marcu zapraszamy do udziału w konkursie poetyckim. Konkursy plastyczne ogłosimy
pod koniec maja.


11.03.2014 r.

Mini warsztaty ekologiczne w CH Pogoria w Dąbrowie Górniczej

Zapraszamy wszystkich chętnych, szczególnie dzieci, w dniach 11 i 20marzec do Centrum Handlowego Pogora.W godzinach od 11.00 do 16.00, a jutro nawet do 18.00 będziemy prowadzić warsztaty ekologiczne dla chętnych. W programie m.in. robienie serduszek z papieru czerpanego, eko-wyklejanki, zagadki ekologiczne.
 Szukajcie nas naprzeciwko kas Reala.Wstęp wolny.12.02.2014 r.

Od następnego tygodnia uruchamiamy punkt konsultacyjny dotyczący rozwoju zrównoważonego. W każdy wtorek w godz. 17.00 -18.00 przedstawiciel stowarzyszenia będzie dyżurował  w Centrum Handlowym Pogoria w  Dąbrowie Górniczej  na stoisku Miejskiego Centrum Informacji. Można tam będzie także uzyskać bezpłatne materiały edukacyjne, informacje o prowadzonych przez nas akcjach i in.


11.02.14 r.

Rozpoczynamy realizację programu "Rozwój zrównoważony - rozwojem dla przyszłości"  na terenie miasta Dąbrowa Górnicza. 
W ramach programu  będziemy prowadzić następujące  działania:

-warsztaty w przedszkolach i szkołach podstawowych,

-warsztaty w gimnazjach

-warsztaty dla nauczycieli

-konkurs dla nauczycieli na scenariusz lekcji (już ogłoszony)

- warsztaty terenowe dot. odnawialnych źródeł energii.

Program realizowany będzie do 30.11.2014 r. i dofinansowany jest przez Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza.  Osoby zainteresowane udziałem w programie proszone są o zgłaszanie się  przez pocztę elektroniczną ziemiaimy@wp.pl


02.02.14 r.


  W dniu 14 lutego br. Stowarzyszenie Ziemia i My – Centrum Edukacji Ekologicznej we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Górniczej i Fundacją Godne Życie organizuje akcję „Dąbrowa kocha recykling”.

Tego dnia będzie można oddać zużyte baterie w zamian za lizaki -serduszka. Czekamy na Was w godzinach 17.00 – 19.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Dąbrowie Górniczej
  ul.Kościuszki 25   oraz w godzinach 16.00-18.00
w CH Pogoria
w Miejskim Punkcie Informacyjnym.
Bądź Eko , weź serduszko, chroń środowisk
o.

Do akcji włączyło się 70 miast w całej Polsce. W ramach akcji mieszkańcy będą zamieniać stare i zużyte baterie na lizaki- czerwone serca. W ostatnim roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 10 tys ton. Zużyte baterie z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, czy rtęć mogą być odpadami niebezpiecznymi. Zużyte baterie powinny być zatem segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska ma obowiązek zebrać selektywnie w 2014 roku 35% baterii z rynku (ok. 3. 500 ton)!
 
Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem EkoWalentynek jest podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski (www.cycling-recycling.eu).Głównym partnerem jest firma Samsung. Recykling zebranych baterii zapewniają firmy Remondis Electrorecycling i Electro-System Organizacja Odzysku.

 


W ramach realizowanego przez nas programu z zakresu edukacji globalnej
pt. "Środowisko - ja i Ty"  czekamy na projekty młodzieży dotyczące naszego wpływu na środowisko w skali globalnej. Przewidujemy atrakcyjne nagrody.
Termin nadsyłania prac w formie cyfrowej to 8 listopad 2014 r.

Konkurs zakończony

Szczegółowe zasady w zakładce Działania.

Wyniki konkursu znajdziecie w zakładce działania/wyniki konkursów.

Zdjęcia z konferencji podsumowującej program połączonej z wręczeniem nagród można zobaczyć na naszym facebookowym profilu.

======================================================================

Konkurs dla nauczycieli i edukatorów na scenariusz zajęć dotyczących rozwoju zrównoważonego .Zapraszamy do udziału.

Najciekawsze scenariusze opublikujemy na naszej stronie internetowej w czerwcu 2014 r.

Nagrody dla laureatów dofinansowane są przez WFOŚiGW w Katowicach.

regulamin

Konkurs trwa


Do góry


        

 

     Do góry

 


.


 
Stowarzyszenie Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej - organizacja pożytku publicznego
WebOn.pl